Ceny rektorky Mendelovy univerzity v Brně jsou udělovány za významné a mimořádné výsledky nebo přínos studentů a zaměstnanců univerzity v oblasti vědy, vzdělávání, sportu, umění a za zásluhy o rozvoj občanské společnosti. Návrhy na ocenění předkládá děkan nebo ředitel vysokoškolského ústavu a předseda akademického senátu na základě návrhů jeho jednotlivých členů. O udělení ceny rozhoduje rektor. Každý z oceněných získává diplom, medaili Mendelovy univerzity v Brně a finanční odměnu.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA DLOUHODOBÉ A/NEBO MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

 

prof. Ing. Miroslav Trnka, Ph.D.

Agronomická fakulta MENDELU

Ústav agrosystémů a bioklimatologie

 

Miroslav Trnka patří mezi uznávané odborníky v oboru Agrometeorologie a Bioklimatologie s výzkumným i pedagogickým přesahem do zemědělsky orientovaných disciplín v oblasti produkčních a mimoprodukčních ekosystémových služeb krajiny. Díky kvalitativně i kvantitativně mimořádné úrovni jeho tvůrčí práce je vyhledávaným odborným partnerem jak českých, tak i mezinárodních institucí či odborných komisí. Je hlavním autorem „Generelu vodního hospodářství krajiny ČR“, který je jedním z významných materiálů pro rozvoj krajiny využívaným Státním pozemkovým úřadem. Do povědomí široké veřejnosti se dostal nejen svými četnými mediálními vystoupeními, ale i jako hlavní iniciátor webových portálů intersucho.cz a dalších, se statisícovou návštěvností ročně.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI MLADÝCH DO 35 LET

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

Ing. Petr Čermák, Ph.D.

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií

 

Petr Čermák prokazuje dlouhodobé vynikající výsledky ve vědecko-výzkumné činnosti, podílí se na řešení několika národních i mezinárodních projektů a je schopen vést a koordinovat vědecký tým. Zaměřuje se na oblast chemických a hydro-termo mechanických modifikací dřeva za účelem zvýšení jeho užitných vlastností. Dlouhodobě spolupracuje se zahraničními výzkumnými institucemi, především ve Finsku a Německu. Výsledky své práce publikuje v prestižních zahraničních časopisech a na mezinárodních konferencích. Ve spolupráci s komerčními partnery aplikuje nové poznatky základního výzkumu při vývoji nových a inovativních materiálů a podílí se na transferu těchto poznatků do pedagogické činnosti.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY MAGISTERSKÉHO STUDIA

 

Ing. Filip Hlaváč

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Studijní obor: Ekonomická informatika

 

Filip Hlaváč je absolventem studijního programu „Systémové inženýrství a informatika“, obor „Ekonomická informatika“. Cenu rektorky Mendelovy univerzity v Brně obdržel jak za své nadstandardní studijní výsledky (průměr 1,0), tak i za vynikající práci v jednom z pěti výzkumných týmů fakulty (Spatial Hub). Zde v rámci svojí diplomové práce, zabývající se návrhem a tvorbou systému adaptivních informačních panelů pro zvýšení komfortu práce a studia v kampusu Mendelovy univerzity v Brně, vytvořil kompletně nový redakční systém, který v praxi aplikoval děkanát Provozně ekonomické fakulty jako součást chytrého studijního oddělení.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY DOKTORSKÉHO STUDIA

 

Ing. Miroslav Berka

Agronomická fakulta MENDELU

Studijní obor: Bio-omika

 

Miroslav Berka je studentem doktorského studijního programu Vědy o živé přírodě a v rámci svého studia dosahuje soustavně vynikajících výsledků. Jeho odborné práce dokládají jeho mimořádné tvůrčí schopnosti a nevšední zaujetí pro studovaný obor. Publikační činnost Miroslava Berky odpovídá vysokým mezinárodním standardům dle světových měřítek hodnocení výsledků vědecké práce. Výsledky své tvůrčí práce Berka prezentuje široké vědecké veřejnosti a zároveň se podílí na popularizaci vědy, například formou vedení prací v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ A/NEBO DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VE VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI

 

prof. PhDr. Kamil Fuchs, CSc.

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Ústav ekonomie

 

Kamil Fuchs působí na Mendelově univerzitě v Brně od roku 2009. Je členem Rady pro vnitřní hodnocení a Vědecké rady Provozně ekonomické fakulty MENDELU. Coby vedoucí Ústavu ekonomie se významně podílel na přípravě žádostí o akreditace nových studijních programů fakulty, přičemž dokázal využít své zkušenosti a obecný nadhled, který do přípravných diskusí vnášel, včetně kritických připomínek k obsahu stávajících studijních programů a relevantních poznámek k důrazu na rozvoj kritického myšlení studentů. Jako garant klíčových předmětů tvořících základ všech „ekonomických“ programů fakulty se dlouhodobě podílí na rozvoji tohoto důrazu v praktické výuce. V rámci ústavu, fakulty i univerzity významně přispívá ke kultivaci akademického prostředí a k rozvoji diskusí, stejně jako respektu k názorové různorodosti.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ SPORTOVNÍ VÝKON

 

Ing. Lukáš Gdula

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Studijní program: Ekonomika a management

 

Lukáš Gdula, student prvního ročníku Provozně ekonomické fakulty MENDELU, úspěšně reprezentuje Českou republiku v chůzi na 10, 20 a 50 km. Je několikanásobným mistrem ČR (1. místo na 20 km v roce 2014, 2016, 2017, 2018, 2019 a 2020; 1. místo na 50 km v roce 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019). V roce 2016 se zúčastnil Olympijských her v Riu de Janeiru a limit pro účast splnil i na Olympijské hry v Tokiu, které se měly původně konat v roce 2020. Na Mendelově univerzitě v Brně je zařazen do stipendijního programu pro talentované sportovce Vysokoškolského sportovního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ PŘÍSPĚVEK K ROZVOJI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

 

Bc. Tomáš Klapal

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Studijní obor: Stavby na bázi dřeva

 

Tomáš Klapal byl v době koronavirové pandemie jedním z koordinátorů iniciativy vývoje a výroby speciálních ochranných pomůcek z nanovlákenných filtrů. Do poloviny dubna 2020 bylo vyrobeno 10 000 ks roušek s certifikací ČSN EN 149+A1, které byly distribuovány do 18 brněnských domovů pro seniory a kontaktního centra pro lidi bez domova. Od samého počátku této iniciativy vedl Tomáš Klapal tým neúnavnou celodenní prací, dodával materiál, technické vybavení a zajišťoval laserové řezání, které bylo zásadním faktorem pro možnost výroby takového objemu ochranných pomůcek vysoké kvality. Tomáš Klapal rovněž dlouhodobě zúročuje znalosti získané studiem v rámci projektu stavby střední školy v Mpanze v jižní Tanzánii. Jeho životní povolání a nadání pro práci se dřevem jsou tak touto pomocí mnohonásobně zhodnoceny nad běžný rámec výkonu zaměstnání.