Ceny rektorky Mendelovy univerzity v Brně jsou udělovány za významné a mimořádné výsledky nebo přínos studentů a zaměstnanců univerzity v oblasti vědy, vzdělávání, sportu, umění a za zásluhy o rozvoj občanské společnosti. Návrhy na ocenění předkládá děkan nebo ředitel vysokoškolského ústavu a předseda akademického senátu na základě návrhů jeho jednotlivých členů. O udělení ceny rozhoduje rektor. Každý z oceněných získává diplom, medaili Mendelovy univerzity v Brně a finanční odměnu.

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA DLOUHODOBÉ A/NEBO MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

doc. RNDr. Michal Tomšovský, Ph.D.

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Ústav ochrany lesů a myslivosti

 

Michal Tomšovský dosahuje dlouhodobě mimořádných výsledků ve vědě, a to především v oborech mykologie, fylogenetiky hub a lesnické fytopatologie, dále se věnuje tématům z oblastí biodiverzity, taxonomie, ekologie a populační biologie hub a oomycetů. Je expertem na molekulární taxonomii a fylogenetiku a fyziologii dřevních hub. Dalším širokým tématem, jímž se zabývá, je problematika fytopatologických aplikací v molekulární biologii hub a oomycetů.

Michal Tomšovský publikuje v prestižních časopisech, má vysokou citovanost, věnuje se mezinárodní spolupráci, připravuje nový doktorský studijní program Lesnická fytopatologie a mykologie a má bohaté zkušenosti s grantovou a projektovou činností.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI MLADÝCH DO 35 LET

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

Ing. Dalibor Húska, Ph.D.

Agronomická fakulta MENDELU

Ústav chemie a biochemie

 

Dalibor Húska působí na Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně od roku 2016. V roce 2017 se zapojil do řešení evropského projektu Galileo Enhanced Solution for Pest Detection and Control in Greenhouse Fields with Autonomous Service Robots „GreenPatrol“, kde vyvíjí robotické zařízení pro práce ve sklenících určených k pěstování rajčat. Je autorem Integrated Pest Managements Strategy sloužící jako podklad pro dokončení zmíněného robotického zařízení.

Další úspěch Michala Húsky na poli vědecké mezinárodní spolupráce představuje získání evropského projektu InteGRated systems for Effective ENvironmEntal Remediation, GREENER, který je řešen na Agronomické fakultě od roku 2019.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI MLADÝCH DO 35 LET

OBLAST SOCIÁLNĚ-EKONOMICKÝCH VĚD

 

Ing. Martina Čampulová, Ph.D.

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Ústav statistiky a operačního výzkumu

 

Martina Čampulová je spoluautorkou článku Semiparametric outlier detection in nonstationary times series: Case study for atmospheric pollution in Brno, Czech Republic, jehož hlavní přínos spočívá zejména ve specifickém přístupu k identifikaci odlehlých hodnot v časových řadách environmentálních dat. Příspěvek prezentuje přístup k určení odlehlých hodnot v časových řadách životního prostředí, který neomezuje distribuci pozorovaných proměnných. Navrhovaný algoritmus pak kombinuje techniky jádrového vyhlazování a metody odhadu extrémních hodnot pro stochastické procesy v rámci nestacionární očekávané hodnoty procesu. Metodika je založena na spolehlivých teoretických výsledcích a díky své flexibilitě je obecně použitelná, a to nejen pro časové řady látek znečišťujících ovzduší.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY MAGISTERSKÉHO STUDIA

 

Mgr. Ing. Dominika Sirná

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Studijní obor: Design nábytku

 

Dominika Sirná je příkladnou absolventkou bakalářského studijního programu Tvorba a výroba nábytku, modul Design nábytku, a čerstvou absolventkou navazujícího magisterského studijního programu Design nábytku. Studovala vždy s vynikajícím prospěchem a zapojovala se aktivně do akcí pořádaných domovským Ústavem nábytku, designu a bydlení. Za své realizované návrhy získala několik ocenění na výstavách a studentských soutěžích (1. cena Grand Prix Mobitex 2018, ocenění v rámci soutěže Cena prof. Halabaly 2018, ocenění firmy Lebon a další).

Jméno Dominiky Sirné se díky jejím úspěchům objevilo také na stránkách tištěných regionálních a celostátních deníků, čímž přispěla k šíření dobrého jména nejen Lesnické a dřevařské fakulty, ale celé Mendelovy univerzity. Svoji alma mater prezentovala rovněž ve vysílání České televize v pořadu Dobré ráno, kde hovořila o svých nábytkových produktech a studiu na Lesnické a dřevařské fakultě.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY DOKTORSKÉHO STUDIA

 

Ing. Vladislav Strmiska

Agronomická fakulta MENDELU

Studijní obor: Chemie

 

Vladislav Strmiska se v rámci svého doktorského studia věnuje problematice metabolismu aminokyseliny sarkosin.

Jedním z jeho nejvýznamnějších výstupů, dosažených v průběhu dosavadního studia, je studie Sarcosine influences apoptosis and growth of prostate cells via cell-type specific regulation of distinct sets of genes, publikovaná v prestižním časopise Prostate. Představuje jednu z klíčových prací pro identifikaci genů, které jsou ovlivněny přítomností sarkosinu. Tyto geny byly v dalších publikovaných experimentech ovlivněny tak, aby se potvrdila jejich důležitá role ve zvýšení agresivity a metastatického potenciálu karcinomu prostaty v souvislosti s aminokyselinou sarkosin.

Vladislav Strmiska získal rovněž půlroční stáž na Dana-Farber Cancer Institute, Harvard Medical School, patřícímu k jednomu z pěti nejprestižnějších pracovišť svého oboru na světě.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ A/NEBO DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VE VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI

 

prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.

Agronomická fakulta MENDELU

Ústav agrosystémů a bioklimatologie

 

Zdeněk Žalud se dlouhodobě zabývá problematikou dopadů změny a variability klimatu na polní plodiny, včetně dopadů zemědělského sucha na agrosystémy, a rovněž adaptačními opatřeními na změny klimatu. Je autorem či spoluautorem řady studijních materiálů a textů.

V návaznosti na svoji bohatou projektovou a výzkumnou činnost zprostředkovává ve výuce studentům nejaktuálnější poznatky. Své bohaté pedagogické zkušenosti provázené praktickým využitím zúročil mimo jiné i v rámci připravovaného studijního navazujícího magisterského programu Profesní zemědělství, jehož je garantem.

Jeho nominaci v této kategorii podpořilo také Sdružení moravských pracovišť AV ČR s odvoláním na vynikající hodnocení posluchačů Kurzu základů vědecké práce pro doktorandy, pořádaného na AV ČR.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ SPORTOVNÍ VÝKON

 

Pavlína Poláčková

Agronomická fakulta MENDELU

Studijní obor: Chemie a technologie potravin

 

Pavlína Poláčková zaznamenala řadu sportovních úspěchů v triatlonu, přičemž k nejvýznamnějším patří 1. místo v kategorii U23 a 2. místo v kategorii Elite (celkově na 3. místě) na Mistrovství České republiky v olympijském triatlonu 2018. Další ocenění získala na Mistrovství České republiky ve sprint triatlonu 2018, kde se umístila na 1. místě v kategorii Elite, U23 a Akademička. V Českém poháru 2018 obsadila v celkovém pořadí 2. místo. Na Mistrovství Rakouska 2018 v duatlonu vybojovala 1. místo v kategorii U23 a 2. místo v kategorii Elite, ve sprint triatlonu pak 1. místo v kategorii U23. Úspěch zaznamenala rovněž na Mistrovství České republiky 2018 v duatlonu, kde získala 1. místo v kategorii Elite a 1. místo v kategorii Akademička. Stejného umístění dosáhla i na Mistrovství České republiky 2018 v extrémním závodě štafet.

 

 

REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ PŘÍSPĚVEK K ROZVOJI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

 

Ing. Sylvie Formánková, Ph.D.

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Ústav managementu a Ústav informatiky

 

Sylvie Formánková se dlouhodobě podílí na rozvoji občanské společnosti každoročním pořádáním dobročinných akcí. Zasloužila se o vybudování Centra pro společenskou odpovědnost a udržitelnost na Mendelově univerzitě v Brně. Cílem Centra je posilovat a rozvíjet působení MENDELU v oblasti společenské odpovědnosti jak interně, tak především prostřednictvím spolupráce s dalšími českými i zahraničními vysokými školami, institucemi, asociacemi, podniky, ministerstvy a místní komunitou a tím celkově podporovat rozvoj společenské odpovědnosti v ČR. Centrum kromě vytváření networkingové sítě a spolupráce ve sféře pedagogické a vědecké realizuje také akce s cílem posílit informovanost u široké veřejnosti. Příkladem mohou být přednášky a diskusní setkání se zástupci z vědecké oblasti, podnikové sféry, neziskových organizací či sociálních podniků nebo veřejné promítání filmů s tematikou o životním prostředí.