Ceny rektorky Mendelovy univerzity v Brně jsou udělovány za významné a mimořádné výsledky nebo přínos studentů a zaměstnanců univerzity v oblasti vědy, vzdělávání, sportu, umění a za zásluhy o rozvoj občanské společnosti. Návrhy na ocenění předkládá děkan nebo ředitel vysokoškolského ústavu a předseda akademického senátu na základě návrhů jeho jednotlivých členů. O udělení ceny rozhoduje rektor. Každý z oceněných získává diplom, medaili Mendelovy univerzity v Brně a finanční odměnu.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA DLOUHODOBÉ A/NEBO MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI

 

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

prof. RNDr. Zdeněk Laštůvka, CSc.

Agronomická fakulta MENDELU

Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství

Zdeněk Laštůvka zasvětil celou svou profesní kariéru Agronomické fakultě dnešní Mendelovy univerzity v Brně, kam nastoupil v roce 1980 na tehdejší Katedru zoologie a chovu drobných hospodářských zvířat. Za čtyřicet let svého působení zde rozvíjel převážně lepidopterologii (nauku o motýlech). V současné době je jedním z nejvýznamnějších lepideptorologů nejen v České republice, ale i v Evropě. Vedle problematiky motýlů se však zabývá i širokou škálou dalších bezobratlých, včetně aplikovaného přesahu do rostlinolékařství, ochrany lesa a ekologického poradenství, díky čemuž se stal vyhledávaným odborníkem mezi lidmi z praxe.  Zdeněk Laštůvka je členem vědeckých a oborových rad v širokém spektru doktorských studijních programů či oborů na řadě univerzit. Na Mendelovu univerzitu zavedl jako první výuku ekologie, která je dnes nedílnou součástí vzdělávání v řadě bakalářských a magisterských studijních programů. Výsledky dlouholetého studia čeledi Sesiidae využil v roce 1999 při zpracování obsáhlé monografie palearktických druhů této zajímavé a málo známé skupiny motýlů. Je rovněž autorem nebo spoluautorem objevu a popisu přibližně 70 nových taxonů motýlů a jeho jméno nese i řada nových druhů (např. Chamaesphecia lastuvkai Špatenka, 1987, Bembecia lastuvkai Špatenka et Bartsch, 2010 a Trifurcula lastuvkaorum Varenne et Nel, 2019).

 

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ VÝSLEDKY TVŮRČÍ ČINNOSTI MLADÝCH DO 35 LET

 

OBLAST PŘÍRODNÍCH A TECHNICKÝCH VĚD

 

Mgr. Zbyněk Heger, Ph.D.

Agronomická fakulta MENDELU

Ústav chemie a biochemie

 

Zbyněk Heger je již ve svém věku vědeckou osobností schopnou vést vědecký tým, určovat jeho směr, a především uspět na národním i mezinárodním poli. Je třeba vyzdvihnout fakt, že již dnes má roli korespondenčního autora v pracích, které jsou výsledkem několika grantových projektů, kterých je řešitel. Za zmínku také stojí fakt, že již dnes je Zbyněk Heger schopen multidisciplinární spolupráce, která přináší publikace v časopisech s IF vyšším než 10.

Z pohledu odborného se Zbyněk Heger se svým týmem zaměřuje na nanomedicínu a vývoj nových inteligentních biokompatibilních materiálů, zejména feritinů, a jejich využití pro nádorovou terapii. Mimo vynikající publikační činnosti lze ještě výše vyzdvihnout jeho účast v mezinárodních výzkumných týmech, přičemž největším úspěchem roku 2019 byl postup do druhého kola ERC-Starting soutěže hned při prvním podání projektu, což je na národní i evropské úrovni excelentní výsledek.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ PRO VYNIKAJÍCÍ STUDENTY MAGISTERSKÉHO STUDIA

 

Ing. Jan Sulzer

Zahradnická fakulta MENDELU

Studijní obor: Zahradní a krajinářská architektura

 

Jan Sulzer absolvoval magisterské studium s vyznamenáním. Během studia získal cenné praktické zkušenosti v zahradách Pražského hradu, v Květné zahradě v Kroměříži či zahradách Sherborne Castle v Anglii. Spektrum jeho odborného zájmu sahá od krajinářské architektury, přes interiérovou tvorbu až po floristické výstavy, které v loňském roce realizoval například v rámci barokního festivalu Hortus Magicus v zámecké zahradě v Kroměříži. Jan Sulzer se s úspěchem zúčastňuje významných tuzemských i zahraničních soutěží. V letošním roce zvítězil v prestižní mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěži na návrh památníku koncentračního romského tábora v Letech. Tímto tématem se Jan Sulzer zabýval již během studia ve svém diplomním projektu, který v roce 2018 úspěšně obhájil. Svým výkonem významně přispěl k šíření dobrého jména své Alma mater viridis.

 

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ A/NEBO DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VE VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI

 

doc. Ing. Luboš Úradníček, CSc.

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie

 

Luboš Úradníček nastoupil na Katedru lesnické botaniky a fytocenologie Vysoké školy zemědělské v Brně, dnešní Mendelovu univerzitu, v roce 1984. Jeho profesním oborem se stala Dendrologie, které se v rámci své pedagogické činnosti věnoval již od svého nástupu na univerzitu. Byl vedoucím řady úspěšně obhájených bakalářských diplomových a doktorských disertačních prací, je členem programových rad a autorem mnoha skript a učebních materiálů.

Luboš Úradníček patří k významným pedagogům, uznávaným studenty i svými kolegy. Mimo odbornou pedagogickou práci se podílí na výchově studentů i příkladnou prací v akademickém senátu Lesnické a dřevařské fakulty. Po odborné stránce vede již více než 20 let arboreta Křtiny a Řícmanice Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Jako vedoucí odborného týmu se podílel na tvorbě Průvodce Arboretem Křtiny a dále na vzniku naučné stezky Domácí dřeviny tamtéž. Součástí stezky jsou i okruhy pro základní a střední školy. Arboreta se tak díky jeho činnosti stala nedílnou součástí výuky nejen na Mendelově univerzitě v Brně,

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA MIMOŘÁDNÉ A/NEBO DLOUHODOBÉ VÝSLEDKY VE VZDĚLÁVACÍ ČINNOSTI

 

doc. Ing. Jana Turčínková, Ph.D.

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Ústav marketingu a obchodu

 

Jana Turčínková působí na Ústavu marketingu a obchodu Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně od ukončení svého magisterského studia v roce 2002. Její pracovní nasazení, erudovanost a vstřícnost jsou studenty i kolegy dlouhodobě oceňovány
a hodnoceny vynikajícími evaluacemi předmětů, na jejichž výuce se podílí. Zájem Jany Turčínkové zprostředkovávat poznání zajímavou formou se promítá i do jejích mimoškolních aktivit pro studenty (organizace exkurzí a výletů se studenty nad rámec výuky apod.), do její spolupráce s Českým rozhlasem, či do její účasti v charitativních projektech (např. spolupráce s brněnskou ZOO). Četné jsou rovněž její mezinárodní kontakty, ať už v rámci sítě pro výzkum chování spotřebitele (COBEREN), přednáškové spolupráce (zejm. St. Joseph University in Philadelphia), či dalších tvůrčích či vzdělávacích aktivit.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ SPORTOVNÍ VÝKON

 

Bc. Hana Adámková

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU

Studijní obor: Lesní inženýrství

 

Hana Adámková, studentka Mendelovy univerzity v Brně, je úspěšnou reprezentantkou České republiky ve sportovní střelecké disciplíně skeet. Během studia na Mendelově univerzitě absolvovala řadu prestižních závodů, ať už v České republice, tak i v zahraničí. V roce 2017 vybojovala 6. místo na Mistrovství Evropy v Baku a 6. místo na Mistrovství světa konaném v Moskvě. V tuzemských závodech v tomto roce získala 1. místo na Mistrovství České republiky v Hradci Králové. V roce 2018, při přestupu z kategorie juniorů do žen, obhájila Hana Adámková tuzemské závody v tomto pořadí: VC Plzně (3. místo), Memoriál M. Bednaříka a B. Bechyňského v Brně (3. místo), 3. kolo ČP, Plzeň (3. místo) a Mistrovství České republiky (3. místo). V roce 2019 navázala 1. místem ve VC Plzně, VC Brno a Olympijské naděje Brno. Na Letní světové univerziádě v Neapoli vystřílela v obrovské konkurenci úctyhodné 3. místo.

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ PŘÍSPĚVEK K ROZVOJI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

 

Mgr. et Mgr. Lenka Kamanová, Ph.D.

Vysokoškolský ústav ICV MENDELU

Oddělení sociálních věd

 

Lenka Kamanová působí na Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně od roku 2012. Ve svém profesním zaměření dlouhodobě rozvíjí oblast seniorského vzdělávání, které v roce 2019 vyústilo ve spolupráci s Kateřinou Pevnou k založení Mezigenerační univerzity Mendelovy univerzity v Brně. Unikátní projekt podpory pozitivních vztahů mezi prarodiči a vnoučaty formou vzdělávacích aktivit rozvíjí mezigenerační dialog a posiluje vzájemnou sociální soudržnost.

Obsah a prostředí jednotlivých výukových bloků vychází z podstaty a potenciálu Mendelovy univerzity a to jak v odborné, tak i technické či personální oblasti (lektory jsou odborníci z řad akademických pracovníků univerzity).

 

 

CENA REKTORKY MENDELOVY UNIVERZITY V BRNĚ ZA VÝZNAMNÝ PŘÍSPĚVEK K ROZVOJI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI

 

Mgr. Kateřina Pevná

Vysokoškolský ústav ICV MENDELU

Oddělení vzdělávání seniorů

 

Kateřina Pevná spolupracuje s Institutem celoživotního vzdělávání Mendelovy univerzity v Brně od roku 2016. Svůj dlouhodobý odborný zájem o mezigenerační učení zhmotnila v projektu Mezigenerační univerzity Mendelovy univerzity v Brně, u jehož zrodu stála společně s Lenkou Kamanovou. Vzdělávací aktivity mezigenerační univerzity vedou ke sdílení znalostí a dovedností mezi generacemi a přispívají tak mj. i ke zlepšení jejich vzájemného porozumění. Neopominutelný přínos tohoto typu vzdělávání představuje rovněž posílení rodinných vazeb a dlouhodobý rozvoj sociálního a lidského kapitálu. Vedlejším, nikoli však nepodstatným efektem mezigenerační univerzity, je i naplňování třetí role univerzity a popularizace vědy.